Ke kopřivové polévce se už roky na jaře vracíme a konečně dáváme tomuto protivnému plevelu smysl. Nejen, že je výborná, ale také dělá dobře našemu organismu. A to my máme rády. Obě.

Také jste v dětství při brouzdání polem proklínali ten protivný plevel, nebo když jste se natahovali pro lesní jahůdky a ta děsná rostlina vás popálila? Ano, tak to je přesně ta, kterou v poslední době beru na milost, nasadím si rukavice a jdu ustříhat mladé rostlinky, abych z nich mohla udělat polévku. Skutečně výbornou polévku, na kterou se celou zimu těším.

Kopřiva ale není jen výborná v polévce, ale její odvar se hodí třeba na lesk vlasů. Většinou se právě jako do polévky využívají listy. Cenná je ale podle všeho i nať nebo oddenek. Takže ji beru na milost a téhle rostlině říkám užitečná bylinka. A to že mě sem tam požahá, jí milostivě prominu.

Na samotné polévce není nic extra složitého. Jediný problém by mohl spočívat v osmažení cibulky, ale to my obě holky zvládáme bez problémů, takže to nebude problém ani u vás. Druhým zádrhelem je správná příprava kopřivy. Když ale víte, že ji máte blanšírovat a zjistíte si, že blanšírování je kraťoulinké povaření pár sekund v osolené vodě a následné prudké zchlazení v misce se studenou vodou a nejlépe i kostkami ledu, pak to skutečně není problém.

Vydejte se na sběr kopřiv a připravte si tuhle skvělou polévku. Jaké kopřivy sbírat? Ideální jsou právě mladé jarní výhonky, kdy je rostlina v bezvadné kondici. Sbírané kopřivy by neměly být někde od silnice, najděte si místo bez nečistot z dopravy.

Příprava kopřivové polévky

Doba přípravy: 15 min.

Doba vaření: 15 min.

Náročnost: *

Počet porcí: 4

Ingredience

  • 750 ml vody
  • 250 ml silného vývaru
  • 3 brambory
  • 180 g listů kopřiv
  • 1 velký stroužek česneku
  • 1 velká cibule
  • 1 lžíce másla
  • 1 vajíčko
  • lžička kmínu
  • pepř a sůl

Postup

Jako první si připravte cibulku. Oloupanou ji nakrájejte na kostičky a na pánvičce s rozehřátým máslem je osmažte. Pak si vezměte do parády kopřivy. Využívají se z nich jen lístky, stonky zahoďte. Důkladně je propláchněte a oblanšírujte. Přesně tak, jak jsme popsaly výše. Hoďte je do vroucí osolené vody, až začnou mít tu skvělou ostrou barvu, tak šup s nimi do misky se studenou vodou a kousky ledu. Cibulku občas kontrolujte a promíchněte. Až zesklovatí, přidejte vývar (je jedno, jestli bude kuřecí, hovězí nebo zeleninový, hlavně, že je), kmín a brambory nakrájené na střední kostičky a nechte vařit. Povařte zhruba 8 minut, až se budou brambory malinko rozvářet, přihoďte kopřivy, které jste pokrájeli na menší kousky. Nechte prohřát a mezitím prolisujte do polévky stroužek česneku. Pokud ho nemáte rádi tak silný, dejte ho o chvilku dřív. Do polévky nalijte rozklepnuté vejce, které jste předtím rozkvedlali v hrníčku. Přiveďte k varu a můžete vypnout. Přestože se tato polévka často mixuje (bez vajíčka), u nás se podává s kousky. Nakonec můžete ještě přidat pár nasekaných celerových listů.

Tuto jarní polévku ještě můžete hezky ozdobit a využít jedlé květy. Květům sedmikrásek to v ní bude slušet.

Nechte si chutnat

K+L

Mimochodem s tímhle plevelem, totiž skvělou bylinkou jdou provádět psí kusy. Skvěle se hodí třeba jako náhrada špenátu v zapečených pokrmech, ale o tom zas někdy jindy.

Pošlete to dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by se vám také líbit...