Italský chléb focaccia je velká dobrota. Že už to víte? My na to přišly teď. A mám takový mírný pocit, že se její různá podoba sem tam u nás na talíři objeví.
Také to máte někdy tak, že si plánujete upéct, nebo uvařit něco dobrého a chystáte se na to dlouho? Hooodně dlouho. Tak dlouho, že vlastně zapomínáte, kdy tohle přání začalo? Tak jsem to měla s focacciou (říkejte jí fokača). Mlsně jsem se dívala na úchvatné fotky tohohle italského chleba a chtěla, fakt chtěla, si ho co nejdřív připravit také. Jenže. Ono to tak bývá, tohle jenže. Vždy se do toho dostalo jiné vaření a pečení. Nedávno ale nastala změna. Ano, pozor, a ne, opravdu nemusí být fanfáry, tohle za to nestojí. Konečně jsem se rozhodla pro realizaci. Podnikla jsem patřičný výzkum, jak se sluší a patří. A tohle je výsledek.
Focaccia dopadla nad očekávání dobře. Jestli ji někdo krájí, tak u nás se trhá. Zásadně. Krájení prý zdržuje. A je skvělá. Nesmírně. Je to podobné těsto jako na pizzu. Já ale těsto na pizzu většinou moc nemusím a do krajů se spíše nutím. Tuhle focacciu baštím samotnou a ani k ní nic nepotřebuju. Možná jen trošinku toho dobrého olivového oleje.
Tipy pro přípravu
V tomto receptu je použito sušené droždí. Vodu berte vlažnou, 35-40 °C. Horkou byste zničili kvašení a se studenou se ničeho moc nedočkáte. Dostatek olivového oleje dodává focaccie skvělou chuť a hezky zvláčňuje těsto. V tomto receptu je rozmarýn, dají se využít i jiné bylinky, jako je tymián, oregano. Ideálně čerstvé. Jindy se hodí k bylinkám přidat pokrájená sušená rajčata, obměnou mohou být pokrájené olivy.
Příprava: italská focaccia
Doba přípravy: 10 min., 65 min. kynutí
Doba pečení: 15 min., 200 °C
Náročnost: *
Počet porcí: 4
Ingredience
- 1/2 lžičky medu nebo krystalového cukru
- 1 hrnek vlažné vody
- 1 vrchovatá lžička sušeného droždí
- 2 3/4 hrnku hladké mouky
- 1 lžíce olivového oleje
- 1 vrchovatá lžička soli
- 1 snítka čerstvého rozmarýnu, lístečky pokrájejte
Navrch:
- 2-3 lžíce olivového oleje
- 1 lžíce hrubé soli
- 1 snítka čerstvého rozmarýnu, lístečky pokrájejte
Postup
V malé misce smíchejte med a teplou vodu, přisypte droždí. Promíchanou směs nechte 5 minut uležet a poté znovu dobře propojte.
Ve velké míse sesypejte mouku a sůl, doprostřed nalijte směs s droždím, olivový olej, míchejte. Těsto má být velmi dobře zpracované, taková pevnější hladká hmota. Zapracujte najemno nasekané bylinky a vytvořte z těsta kouli. Mísu zakryjte vlhkou utěrkou a nechte těsto asi 50 minut kynout na teplém místě, kde není průvan.
Troubu předehřejte na 200 °C. Vyndejte těsto z mísy a dejte ho na plech potažený pečicím papírem, který lehce naolejujete. Můžete udělat kolo, nebo jako my obdélníkový formát. Těsto by mělo být vysoké asi 1,5 až 3 cm. Nechte ho asi 15 minut odpočívat. Opět zakryté. Pak ho naolejujte, posypte solí a nasekaným rozmarýnem. Prsty zajeďte na několika místech do těsta, vytvoříte tak důlky. Plech strčte do vyhřáté trouby a pečte zhruba 15 minut, pak zkontrolujte. Výsledná focaccia má mírně křupavou kůrku. Podávat můžete teplé i studené.
Nechte si chutnat
K+L
P. S. Pokud byste si k focaccie něco rádi dali, je řada možností, jak tento chléb využít. Můžete ho i v půlce rozříznout a dát dovnitř šunku a sýr. Třeba. Skvěle se hodí také ke guláši. Výborný je i k polévce.
Dá se focaccia mrazit? My to nechápeme, jak byste se toho báječného pocitu ji hned sníst chtěli vzdát, ale dobře. Chléb dobře zabalte do mrazicího sáčku. Maximálně do měsíce je ale vhodné ho sníst.