Že italský chléb focaccia je velká dobrota, je naprosto jasné. Existují její různé podoby. Ta správná má mít křupavou kůrku a uvnitř velká oka. Má se táhnout a být naprosto lahodná. Recept na právě takovou máme.
Před dvěma lety jsme začaly péct focacciu. Byla výborná. Letos jsme se rozhodly více ponořit do tajů tohoto úžasného italského chlebu. Prozkoumaly spoustu italských příprav a s drobnými úpravami máme mnohem nadýchanější pečivo.
Jestli něco zůstalo tradicí, tak je to fakt, že u nás se focaccia nekrájí, ale trhá. Pokud možno ještě vlažná. A zásadně k této delikatese nic nejíme, přestože by se dala hezky obložit, jako kterékoliv jiné pečivo. Po upečení velmi rychle mizí z pekáče. To je totiž nejlepší.
Tipy pro přípravu
Přestože jsme zkoušely i čerstvé kvasnice, obvykle využíváme sušené droždí. A co je při přípravě důležité?
- Vlažná voda, 35-40 °C.
- Dostatek olivového oleje dodává focaccie skvělou chuť a vláčost.
- Na chuť a vůni můžete využít bylinky, jako je tymián, rozmarýn, oregano. Ideálně čerstvé.
- Co je nezbytné, je příprava kvásku, rozmíchejte kvasnice (i v případě, že používáte sušené) ve vlažné vodě s cukrem a počkejte, až začnou bublinkovat.
- Po aktivování dobře vypracujte těsto tak, aby bylo hladké a poměrně lepivé. Každá mouka saje jinak, takže přidávejte mouku opatrně. Těsto nesmí být příliš tuhé.
- Nechte ho kynout v míse přikryté utěrkou, na teplém místě, minimálně hodinu, čím déle, tím lépe.
- Pak těsto několikrát přeložte přes sebe. Rukama ho trochu vytáhněte z mísy a přeložte napůl nebo na třetiny jako dopis.
- Nechte znovu kynout 1/2-3/4 hodiny.
- Naolejujte si ruce a vykynuté těsto odlepte od stěn mísy a přesuňte na naolejovaný pekáček a prsty roztáhněte těsto do krajů. Opět přikryjte utěrkou a nechte kynout, než těsto opět zdvojnásobí svůj objem. Trvá to minimálně 3/4 hodiny.
- Pak je možné předehřát troubu na 200 °C. Focacciu dostatečně zakápněte olivovým olejem, můžete ho posypat solí a bylinkami. Pečte asi 15-20 minut dozlatova.
Příprava: italská focaccia
Doba přípravy: minimálně 3 hodiny včetně kynutí
Doba pečení: asi 15 min., 200-220 °C
Náročnost: *
Počet porcí: pekáček 35 x 20 cm
Ingredience
- 1 lžička medu nebo krystalového cukru
- 300 ml vlažné vody
- 1 vrchovatá lžička sušeného droždí
- 400 g hladké mouky
- 1 lžíce olivového oleje
- 1 vrchovatá lžička soli
- 1 snítka čerstvého rozmarýnu (tymiánu, oregana), lístečky pokrájejte
Navrch:
- 2-3 lžíce olivového oleje
- 1 lžíce hrubé soli
- 1 snítka čerstvého rozmarýnu
Postup
V malé misce smíchejte med a teplou vodu, přisypte droždí. Promíchanou směs nechte 5-10 minut uležet, mělo by začít bublinkovat.
Ve velké míse sesypejte mouku a sůl, doprostřed nalijte směs s droždím, olivový olej, promíchejte. Těsto má být velmi dobře zpracované, taková hladká lepivá hmota. Zapracujte najemno nasekané bylinky. Mísu zakryjte vlhkou utěrkou a nechte těsto asi hodinu kynout na teplém místě, kde není průvan.
Pak těsto rukama vytáhněte a několikrát přeložte přes sebe. Nechte znovu kynout pod utěrkou 1/2-3/4 hodiny.
Naolejujte si ruce a vykynuté těsto odlepte od stěn mísy a přesuňte na naolejovaný pekáček a prsty roztáhněte těsto do krajů. Opět přikryjte utěrkou a nechte kynout, než těsto opět zdvojnásobí svůj objem. Trvá to minimálně 3/4 hodiny.
Troubu předehřejte na 200 °C. Vyndejte těsto z mísy a dejte ho na naolejovaný pekáč/plech. Těsto by mělo být vysoké asi 1,5 až 3 cm. Nechte ho zakryté znovu odpočívat, než zdvojnásobí objem. Pak ho naolejujte, posypte solí a třeba i do něj zapíchněte bylinky. Prsty zajeďte na několika místech do těsta, vytvoříte tak důlky.
Plech strčte do vyhřáté trouby a pečte zhruba 15 minut, pak zkontrolujte. Výsledná focaccia je nazlátlá a má mírně křupavou kůrku. Podávat můžete teplé i studené.
Nechte si chutnat
K+L