Dalo by se říct cuketové hranolky, ale tohle je něco jiného. Jsou silnější a mají jinou konzistenci cukety. Tyto zeleninové kousky jsou ideální pro namáčení do dipu, nebo kečupu.
Tak kolem tohoto receptu je zase příběh. V plánu byla směs cukety, sýru, koření a vajec. Jenže. Cuketa je vodová, měla by se posolit (zhruba 15 minut vyčkat) a nechat odkapat (vymačkat šťávu). Ale jednomu je té šťávy líto a nebyl by to našinec, kdyby si neporadil. Na zahuštění skvěle posloužily jemné ovesné vločky, které jsme nechaly trochu nasát. Pak nastalo trochu toho patlání při vytváření hranolů, které nakonec k hranolům měly ještě pořádný lán cesty. Klára vypadala nedůvěřivě. Vypadala tak i po tom, co hranoly ochutnala. Jenže jsou s kečupem, tak co víc si přát. Aneb vyprávění o tom, jak dosáhnout toho, aby zeleninové jídlo baštili i mladí.
Kdo má rád zeleninová jídla, nebude zklamán.
Tipy pro přípravu
Nastrouhanou cuketu zabalte do papírové nebo textilní utěrky a odsajte trochu šťávy. Dost jí tam ještě zůstane, cuketa je vodová. Na zahuštění postupně dosypávejte vločky a chvíli počkejte, až vsáknou vlhkost. Možná bude stačit vloček méně, ale také možná bude trochu přidat. Vždy vyzkoušejte po 5-10 minutách, jestli jde hranol tvarovat. Můžete také tvarovat menší placičky.
Příprava cuketových hranolů
Doba přípravy: 20-25 min.
Doba pečení: 15-20 min., 200 °C
Náročnost: *
Počet porcí: 4
Ingredience
- 2 střední nastrouhané cukety
- 3 vejce, lehce rozšlehaná
- 1 hrnek nastrouhaného parmezánu (můžete nakombinovat s čedarem)
- 1 hrnek jemných vloček
- 1 vrchovatá lžíce sušeného oregana
- 1/2 lžičky česnekového prášku
- velká špetka mletého pepře
- lžička soli
- k namáčení kečup
Postup
Předehřejte troubu na 200 °C a plech vyložte pečicím papírem. Nastrouhejte cuketu na čistou kuchyňskou utěrku, kterou dáte k sobě a cuketu trochu vysušte (pokud cuketu dobře vyždímete, nebudete potřebovat vločky. To mi ale zase přijde trochu škoda, protože cuketové kousky jsou trochu křupavé). Ve velké míse rozšlehejte vejce, přidejte cuketu, parmezán, oregano, česnekový prášek, pepř a sůl. Míchejte, dokud se směs nespojí. Zkuste zhruba ze lžíce směsi vytvarovat hranol. Pokud bude směs „čvachtavá“, zahustěte vločkami podle potřeby. Vždy pár minut počkejte, než se nasáknou tekutinou. Postupně vytvarujte kusy a přeneste je na plech.
Vyšlo nám to na dva plechy. Plné plechy dejte do vyhřáté trouby. Pečte dozlatova, 15 až 20 minut. Po 10 minutách, když budou hranoly nazlátlé, je obraťte a ještě opečte po druhé straně. Podávejte s kečupem. Výborně chutnají i vychladlé. Vlastně ještě mnohem líp.
Nechte si chutnat
Lucie a Klára jako odborný dohled 🙂
PS. Určitě vyzkoušejte i s česnekovým dipem.
Od té doby jsem dělala hranoly několikrát a párkrát byly vyloženě vyžádány.
Nezapomeňte také na předkrm z cukety. Na letní párty se skvěle hodí.