Svařené víno patří k adventu, Vánocům, ale také celému zimnímu období. Tento svařáček si vychutnávám letošní sezónu. Provoňte si kuchyni a vytvořte si pohodovou atmosféru.
Obvykle jsem víno nepila, výjimkou byla pouze občasná sklenička svařeného vína. Voňavé kořeněné pití je tak nějak magické a symbol chladných dnů. Nedávno jsem ale začala experimentovat, a kromě obvyklé skořice a hřebíčku, jsem sáhla i po citrusech. Horký nápoj hned získal jiný náboj a od té doby patří mezi mé favority.
Tipy pro přípravu
Svařené víno se připravuje z voňavého koření, jako je hřebíček, skořice, badyán, ale i třeba vanilka a nové koření. Většina tohoto koření má prohřívací vliv, takže na chladné dny zcela ideální. Na vínu je třeba nešetřit a levné krabicové je nejlepší hned zapomenout. Tento nápoj připravuji z červeného vína, ale svařák si můžete připravit i z vína bílého. Z červených vín můžete zvolit merlot, nebo třeba rulandské modré.
Příprava svařeného vína
Doba přípravy: 5 min.
Doba vaření: 30 min.
Náročnost: *
Počet porcí: 1
Ingredience
- 100 ml vody
- 1,5-2 lžičky třtinového cukru
- 1 hvězdička badyánu
- 1 celá skořice
- 4 ks hřebíčku
- 250 ml červeného vína
- 1/4 pomeranče
- 1/4 citrónu
Postup
V hrnci se silným dnem nechte rozpustit třtinový cukr, vzniklý karamel nesmí být příliš hnědý. Citron a pomeranč rozkrojte na čtvrtky a příslušnou čtvrtku ještě rozkrojte ostrým nožem na měsíčky.
Pak karamel zalijte vodou a přidejte badyán, skořici a hřebíček, a také kousky pomeranče a citronu. Vařte zhruba 20 minut na mírném plameni a občas promíchněte.
Na závěr přilijte víno, ale nenechte ho vařit, plotnu můžete vypnout a nechat horký nápoj dojít. Svařené víno by totiž vůbec nemělo projít varem. Ideálně ho zahřívejte okolo 80 °C, jinak vám vyprchá alkohol.
Udělejte si pohodu a užijte si krásný zbytek roku
Lucie